Моторна Пила STIHL MS 251

Моторна Пила STIHL MS 251

28,950.00 ден

2.2 kW Моторна пила STIHL MS 251 е најјакиот модел во класата на пили за домашни потреби.

Должина на меч: 40 cm.

Каталошки број: 1143 200 0037

Шифра за нарачка:

 

 

Опис

Моторна пила STIHL MS 251

2.2 kW Моторна пила STIHL MS 251 е најјакиот модел во класата на пили за домашни потреби.

Новата моторна пила MS 251 е идеална за различни апликации, од сечење на огревно дрво до градежништвото. Овој мотор со висок вртежен момент е лесен за стартување и удобен за користење, со високи перформанси за сечење. Емисиите се намалуваат за 70%, а потрошувачката на гориво е до 20% помала во споредба со STIHL двотактниот мотор со иста моќност без 2-MIX технологија.

Технички податоци:

Зафатнина cm³ 45.6
Моќност kW/bhp 2.2/3
Тежина/Моќност kg/kW 2.2
Тежина kg 4.8
Јачина на звук dB(A) 103
Јачина на звук при работа dB(A) 114
Вибрациски вредности лево/десно m/s² 3.9/3,9
STIHL Oilomatic ланец/тип .325″ RM
Кочница на ланец QuickStop
Големина на резервоарот cm3 200
Резервоар за гориво l 0.39

Stihl logo

 

 

Ланец:

Rapid Micro (RM), .325″ 1.6 mm

Rapid Micro (RM) 325

Меч:

Stihl Rollomatic E325
Rollomatic E .325″
Телото e изработено од три електрични заварени метални плочи, средната плоча е широко издолжена. Мала тежина, висока стабилност.

Cистем за филтрација на воздухот Пред-сепарација

Pre-separation air filtration system

STIHL долготрајните системи за филтрирање на воздухот со претходно одделување постигнуваат перфектно подолг век на траење на филтерот во споредба со конвенционалните филтер системи. Влезен воздух е превртен. Поголемите и потешки честички се исфрлаат. Пред-исчистениот воздух е пренасочен кон филтерот за воздух низ канал за пред-сепаратор.

 

Анти вибрациски систем:

anti vibraciski sistem
Интензивните вибрации на рачките на моторните пили може да доведат до долгорочни ефекти врз крвните садови во рацете. И затоа STIHL развил ефикасен систем против вибрации, при што осцилациите од моторот на машината се намалени, што значително ги намалува вибрациите на рачките.

Компензатор:

kompenzator
Овој регулатор во карбураторот ја спречува мешавината на горивото и воздухот да се збогати, кога филтерот за воздух се запушува. Точното количество гориво се доставува до карбураторот во зависност од количината на воздухот што минува низ воздушниот филтер. Ова го одржува односот на горивото / воздухот во смесата за согорување, а со тоа и моќноста на моторот. Филтерот не треба да се чисти додека не се забележи значителен пад на моќноста.

Еден прекинувач за контрола на работата:

eden prekinuvac na upravuvanje
Сите важни функции како што се стартување, задушување, гас и стоп се управуваат преку една рачка.

Затегнувач за страничен ланец

Zategnuvac na stranicen alat
Затегнувачката завртка може да се најде на страната на пилата на моторот преку капакот на запчаникот. Ова ја отстранува потребата за контакт со остриот пилен ланец.

Ematic систем за подмачкување на ланецот:

Elematic sistem na podmackuvanje na lanec
Ematic системот за подмачкување на синџирот обезбедува прецизно подмачкување на врските на ланецот на пилата и шините за водилки. Кога се користи со STIHL OILOMATIC ланецот, тој ќе обезбеди максимално подмачкување, подолго траење и помала потрошувачка на масло отколку конвенционалните методи на подмачкување на синџирот. Системот Ematic може да ја намали потрошувачката на масло за гориво до 50%.

Капачиња за резервоар без користење на алат

Tool free filler caps

Специјални капачиња за резервоарите за гориво и за масло за лесно отворање и заклучување без употреба на алатки.

Критики

Нема критики сеуште.

Само најавени корисници кои го купиле овој производ може да остават коментар.

Вие исто така би сакале…