Моторна Пила STIHL MS 291

Моторна Пила STIHL MS 291

32,900.00 ден

Моторна пила STIHL MS 291

Должина на меч: 40 cm.

Каталошки број: 1141 2000 092

Шифра за нарачка:

Опис

Моторна пила STIHL MS 291

Силна моторна пила STIHL MS 291 (2.8kW) за земјоделство и хортикултура

Долготрајна бензинска моторна пила STIHL MS 291 od 2.8kW е практична целина за земјоделство и холтикултура. Со економичниот 2-MIX мотор, потрошувачката на гориво се намалува до 20%, а емисиите се намалуваат до 50%. Одликувајќи се со долготрајниот систем за филтрирање на воздухот STIHL и со професионална технологија против вибрации, MS 291 поставува нов стандард за овој тип на пила.

Технички податоци:

Зафатнина cm³ 55,,5
Моќност kW/bhp 2,8/3,8
Тежина/Моќност kg/kW 2
Тежина kg 5,6
Јачина на звук dB(A) 103
Јачина на звук при работа dB(A) 116
Вибрациски вредности лево/десно m/s² 4,5/4,5
STIHL Oilomatic ланец/тип 3/8 Rapid Super (RM3)
Кочница на ланец QuickStop
Големина на резервоарот за масло cm3 240
Резервоар за гориво l 0.5

Stihl logo

 

 

 

Ланец:

3/8 ” Rapid Super

Rapid Micro (RM) 325

Напредна технологија на согорување

Advanced combustion technology
Четири канали за прелевање ја вртат мешавина на горивото и воздухот пред палење, овозможувајќи оптимално согорување и високо ефикасни перформанси. Резултатот е помала потрошувачка на гориво и висок вртежен момент за време на подолготрајна работа.

Анти вибрациски систем:

anti vibraciski sistem
Интензивните вибрации на рачките на моторните пили може да доведат до долгорочни ефекти врз крвните садови во рацете. И затоа STIHL развил ефикасен систем против вибрации, при што осцилациите од моторот на машината се намалени, што значително ги намалува вибрациите на рачките.

Компензатор:

kompenzator
Овој регулатор во карбураторот ја спречува мешавината на горивото и воздухот да се збогати, кога филтерот за воздух се запушува. Точното количество гориво се доставува до карбураторот во зависност од количината на воздухот што минува низ воздушниот филтер. Ова го одржува односот на горивото / воздухот во смесата за согорување, а со тоа и моќноста на моторот. Филтерот не треба да се чисти додека не се забележи значителен пад на моќноста.

Еден прекинувач за контрола на работата:

eden prekinuvac na upravuvanje
Сите важни функции како што се стартување, задушување, гас и стоп се управуваат преку една рачка.

Затегнувач за страничен ланец

Zategnuvac na stranicen alat
Затегнувачката завртка може да се најде на страната на пилата на моторот преку капакот на запчаникот. Ова ја отстранува потребата за контакт со остриот пилен ланец.

Ematic систем за подмачкување на ланецот:

Elematic sistem na podmackuvanje na lanec
Ematic системот за подмачкување на синџирот обезбедува прецизно подмачкување на врските на ланецот на пилата и шините за водилки. Кога се користи со STIHL OILOMATIC ланецот, тој ќе обезбеди максимално подмачкување, подолго траење и помала потрошувачка на масло отколку конвенционалните методи на подмачкување на синџирот. Системот Ematic може да ја намали потрошувачката на масло за гориво до 50%.
Капачиња за резервоар без користење на алат
Tool free filler caps
Специјални капачиња за резервоарите за гориво и за масло за лесно отворање и заклучување без употреба на алатки.

Критики

Нема критики сеуште.

Само најавени корисници кои го купиле овој производ може да остават коментар.

Вие исто така би сакале…